IOTA

Andrzej SP8BWR

Aktualizacja 2016-09-12Twórcą tego programu dyplomowego był angielski nasłuchowiec Geoff Watts – BRS 3129 ,który w lipcu 1964 stwierdził iż jego propozycja może wydać się interesująca dla pasjonatów pracy DX-owej a w szczególności dla tych którzy mają “zrobione” prawie wszystkie kraje bądź osiągnęli to wszystko co można osiągnąć przy pomocy danego sprzętu.

Pomysł ten był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przez 6 miesięcy Geoff systematyzował wyspy łącząc je w grupy i nadając im numery bacząc równocześnie aby jego poczynania nie były w konflikcie z listą krajów DXCC. Ta benedyktyńska praca zaowocowała pierwszą listą wysp, która to lista obejmowała 99% wysp oceanicznych i morskich. Przez następnych 20 lat Geoff Watts osobiście kierował programem IOTA a w 1985 r poprosił RSGB o przejęcie całego przedsięwzięcia. Geoff Watts zmarł 9 maja 1994 nie doczekawszy niestety 30 rocznicy powstania programu IOTA.

Gdzie tkwi przyczyna fascynacji tym programem setek tysięcy krótkofalowców ? Dlaczego w okresie wakacyjnym zamiast w hotelu zapaleńcy koczują w namiotach na maleńkich skrawkach lądu, który często przez większą część roku jest bezludny? Dlaczego całymi miesiącami potrafią wertować mapy a następnie udowadniają komitetowi RSBG iż wyspa na którą chcą się wybrać w lecie, winna mieć odrębny numer? Myślę ,ze odpowiedź na te i podobnie sformułowane pytania jest jedna – bo są wyspy!.

Mimo przeogromnego zainteresowania programem IOTA nie ma do tej pory na świecie ani jednego krótkofalowca który mógłby poszczycić się tym iż miał łączności ze wszystkimi wyspami wymienionymi w oficjalnym zestawieniu RSGB. Podstawowy dyplom IOTA wydawany jest za potwierdzone łączności ze 100 wyspami oznaczonymi różnymi numerami kontrolnymi zgodnymi z przewodnikiem dyplomowym przy czym w tej liczbie musi być po jednej łączności z każdym z 7 kontynentów. I to jest początek drogi dyplomowej a jej zwieńczeniem jest ostatni z 18 oddzielnych dyplomów o nazwie Plaque of Excellence za 750 potwierdzonych łączności z różnymi wyspami zawartymi w spisie. Do programu IOTA przystąpiłem w 1995 r a w chwili obecnej stan mojego "konta w wysepkowym szaleństwie" wygląda w sposób następujący : Europa (EU) - 174, Afryka (AF) - 54, Antarktyda (AN) - 9, Azja (AS) - 76, Oceania (OC) - 94, Ameryka N (NA) - 66, Ameryka S (SA) - 27 co daje w sumie 500 wyspy z którymi przeprowadziłem łączności potwierdzone kartami QSL. Polskimi wyspami, które są zaliczane do programu IOTA są: Wolin - EU 132 i Uznam EU 129. Wyprawy na te wyspy organizowali Rysio - SP8ONZ i Wojtek SP8NCF a uczestniczyli w nich Wojtek - SP8HZZ, Kuba - SQ8J i Darek - SQ8AGF (sk).Jeśli chcesz zobaczyć oficjalną stronę IOTA to kliknij TU


Moje karty QSL